Szklarska Poręba jest jednym z najpopularniejszych górskich miast leżąca u podnóża aż dwóch sudeckich pasm – Karkonoszy oraz Gór Izerskich. Tak korzystne położenie powoduje, że miejscowość jest idealną bazą wypadową na rozmaite trekkingi – spełnienie znajdą zarówno doświadczeni góro łazi, jak i osoby, które dopiero piękno gór zaczynają odkrywać.

Oto trzy propozycje niesamowitych wędrówek ze Szklarskiej Poręby!

1. Szrenica – na skraju Karkonoszy

Szrenica (1362 m.n.p.m.) jest jednym z najbardziej popularnych szczytów Karkonoszy, leży na samym zachodnim skraju tego najwyższego sudeckiego pasma. Znany jest przede wszystkim z funkcjonującego tam ośrodka narciarskiego.

Na Szrenicę wiedzie kolej linowa, która działa również w sezonie letnim. Osoby, które preferują zdobywanie gór metodą tradycyjną – na pieszo – mogą wybrać wychodzący z centrum Szklarskiej Poręby szlak czerwony. Na trasie turystów czekają nie lada gratki – piękna formacja Krucze Skały oraz Wodospad Kamieńczyka, największy w Karkonoszach. Na wysokości 1201 m.n.p.m. usytuowane jest schronisko PTTK na Hali Szrenickiej, w którym można się posilić i zrobić sobie krótką przerwę. Na samym szczycie również znajdziemy schronisko – w zimie staje się ono tętniącym życiem narciarskim centrum regionu. Szrenica kusi pięknymi panoramami rozciągającymi się na pobliskie karkonoskie oraz izerskie szczyty. Trasa ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę ma zaledwie 6 km, jej pokonanie powinno zająć około dwóch godzin w jedną stronę.

Bardziej wytrwali turyści mogą również zdecydować się na opcję przedłużoną – ze Szrenicy obrać kierunek na robiące wrażenie Śnieżne Kotły (1490 m.n.p.m.). W tym celu należy nie opuszczać czerwonego szlaku, a schodząc wybrać np. żółty szlak turystyczny, na którym położone schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem.

2. Śnieżne Kotły – prawdziwy cud Karkonoszy

Śnieżne Kotły to robiący niesamowite wrażenie kocioł polodowcowy, doskonale widoczny z prawie każdego miejsca w Szklarskiej Porębie. Cechą charakterystyczną jest usytuowana na jego wierzchołku stacja przekaźnikowa, w której niegdyś mieściło się schronisko turystyczne.

Kocioł stworzyła natura w okresie plejstocenu, gdy w wyniku ochłodzenia klimatu granica wiecznego śniegu osiągnęła bardzo niską wartość 1000-1200 m.n.p.m. W dniu dzisiejszym lodowców w Sudetach już, rzecz jasna nie ma, ale nadal możemy obserwować to, co tysiące lat temu zostało w wyniku ich erozyjnej i akumulacyjnej działalności utworzone. Śnieżne Kotły leżą w głównym masywie Karkonoszy pomiędzy wierzchołkiem Wielkiego Szyszaka (1509 m.n.p.m.) a Łabskim Szczytem (1471 m.n.p.m.). Najkrótsza droga w to miejsce ze Szklarskiej Poręby wiedzie żółtym szlakiem turystycznym startującym z centrum miasta.

Na jego trasie znajduje się schronisko PTTK pod Łabskim Szczytem, na wysokości 1170 m.n.p.m. Trasa w jedną stronę liczy sobie 9 kilometrów, przeciętnemu turyście zająć powinna ok. 3,5 godzin marszu – do pokonania będzie 885 m. przewyższeń.

3. Wysoka Kopa – korona Gór Izerskich

Szklarska Poręba to nie tylko Karkonosze! Warto zwrócić uwagę jeszcze na jedno pasmo, a mianowicie na malownicze Góry Izerskie. Są one niższe i mniej wymagające od Karkonoszy, ale za to mniej zatłoczone oraz dające lepsze możliwości na spokojny kontakt z żywą naturą. Ciekawą wycieczką będzie zdobycie najwyższego szczytu Gór Izerskich, a mianowicie Wysokiej (1126 m.n.p.m.). Najpopularniejszą opcją wejścia na tą górę jest czerwony szlak z centrum Szklarskiej Poręby. Trasa bardzo szybko i raptownie pnie się w górę, natomiast po osiągnięciu wysokości ponad 1000 m.n.p.m. idzie się już głównie płaskim i bardzo szerokim grzbietem. Około 1060 m.n.p.m. usytuowano schronisko turystyczne Wysoki Kamień.

W pewnym momencie czerwony szlak łączy z niebieską trasą, także odchodzącą ze Szklarskiej Poręby, co umożliwia stworzenie turystom pętelki. Szczególnie ciekawym szczytem na trasie jest Zwalisko (1046 m.n.p.m.), a to głównie ze względu na znajdujące się na nim liczne formacje skalne, z których rozpościera się piękna panorama na całe pasmo Karkonoszy. Warto jednak być uważnym – łatwiej wejść niż zejść!

Na samą Wysoką Kopę nie prowadzi żaden znakowany szlak, ale łatwo zauważyć wydeptaną ścieżkę obok wiaty turystycznej. Cała trasa jest bardzo interesująca oraz relatywnie prosta kondycyjnie – w jedną stronę będzie to 9 km, na którego pokonanie należy przeznaczyć ok. 3 godziny.