Jest jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce oraz atrakcją, której w trakcie wycieczki po Masywie Śnieżnika nie można pominąć. Jaskinia Niedźwiedzia od lat cieszy się wielką popularnością wśród turystów, a spacer po jej korytarzach każdemu z nas sprawi wiele radości. Na czym polega fenomen tego miejsca?

Jaskinia Niedźwiedzia to ważna atrakcja turystyczna, dzięki której niewielkie Kletno stało się popularnym letniskiem. Kto znajdzie tu tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać wycieczki na Śnieżnik, zwiedzać pobliskie kopalnie uranu oraz cieszyć się widokiem wspaniałej szaty naciekowej, która czeka na nas w Jaskini Niedźwiedziej. Jaskinia ta została odkryta zupełnie przypadkowo, w trakcie prac przy wydobyciu marmuru w jednym z tutejszych kamieniołomów. Gdy w czasie prac udało się odkryć najpierw wejście do jaskini, a następnie szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, o niewielkim Kletnie zaczęło się mówić coraz więcej.

Sama jaskinia stała się przedmiotem badań, a goszczący w jej wnętrzu naukowcy szybko docenili jej fenomen. Dziś wiemy, że jest to nie tylko największa jaskinia, jaką mogą nas oczarować Sudety, ale i jedna z najpiękniejszych jaskiń, z jakimi możemy się spotkać w trakcie krajoznawczych wycieczek po kraju. Jaskinia ta zachwyca szatą naciekową, a liczne stalagmity i stalaktyty mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie. Jaskinia ta dostarczyła jednocześnie wiele materiału badawczego, a znalezione tu szczątki zwierząt dostarczyły naukowcom wielu cennych wiadomości.

Sama jaskinia szybko zyskała uznanie w oczach turystów, dzięki czemu od lat jest jedną z tych atrakcji, dzięki którym wypoczynek u stóp Śnieżnika staje się coraz bardziej atrakcyjną ofertą dla miłośników mocnych wrażeń.