Jest jedną z najciekawszych miejscowości w polskich Beskidach, a zainteresowanie wypoczynkiem na jej terenie od lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Sucha Beskidzka to liczne atrakcje, dzięki którym miejscowość ta jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych w dolinie Skawy.

Co warto zobaczyć podczas wycieczki po jej terenie?

Położona na skraju Beskidu Makowskiego i Beskidu Małego, jest Sucha Beskidzka miastem bardzo atrakcyjnym dla wszystkich miłośników historii. Podobnie jak popularne jest spacerowanie po Beskidach, tak samo i w Suchej Beskidzkiej znajdziemy wiele ciekawych tras. Jej historia sięga czasów średniowiecza, a z dokumentów wynika, że pierwotnie tutejsza osada była silnie związana z pobliskim księstwem oświęcimskim.

W połowie XVI wieku Sucha wraz z okolicą została sprzedana złotnikowi krakowskiemu Gaspare Castiglione, co zapoczątkowało nowy, bardzo ważny okres w dziejach tej części kraju. To właśnie Ksper Suski zbudował w Suchej zamek, który obecnie jest jedną z najważniejszych atrakcji w Beskidach. Zamek ten stał się siedzibą panów „państwa Suskiego” – prywatnego majątku, istniejącego aż do czasów II wojny światowej. W murach zamku, należącego dawniej do tak ważnych rodów, jak Komorowscy czy Wielopolscy, mieści się obecnie placówka muzealna. Budowla ta otoczona jest pięknym parkiem krajobrazowym – wspaniałym miejscem na spacer dla każdego gościa. Innym zabytkiem, z którym bardzo często kojarzona jest Sucha Beskidzka, jest drewniana karczma „Rzym” z XVIII wieku. Jej bryła jest główną ozdobą rynku, a ciekawe menu sprawia, że w jej wnętrzu chętnie goszczą miłośnicy regionalnych specjałów. W czasie wycieczki po tym mieście warto tez odwiedzić Domek Ogrodnika, w którym działa obecnie Muzeum Ziemi Suskiej. Warto też zwrócić uwagę na takie atrakcje, jak zabytkowe kamieniczki przy rynku, neogotycka oranżeria oraz kapliczka konfederatów barskich na górze Jasień.