Dolny Śląsk zachwyca pięknymi widokami oraz cennymi zabytkami, w gronie których tajemnicze zamki zasługują na szczególne wyróżnienie. Jednym z ciekawszych obiektów, którym w czasie wycieczki po okolicach Jeleniej Góry koniecznie trzeba poświecić swój czas, jest zamek Chojnik.

Wznosi się on dumnie nad Sobieszowem – dzielnicą Jeleniej Góry, a jego potężna sylwetka jest jednym z ważniejszych elementów krajobrazu w tej części kraju. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Z kart historii: zamek Chojnik i jego dzieje

Początki tej budowli są ściśle związane z Piastami, a dokładniej – z działalnością książąt świdnicko-jaworskich. Wiadomo, że już pod koniec XIII wieku, z woli księcia Bolesława Rogatki, powstał w tym miejscu drewniany dwór o charakterze obronnym, wykorzystywany przede wszystkim jako miejsce zameczek myśliwski. Dopiero w połowie XIV wieku Bolko II Mały wzniósł na górze Chojnik obiekt murowany. Wkrótce zamek został sprzedany, dzięki czemu trafił w ręce rycerza Thimo von Colitza, a następnie – króla czeskiego Karola IV Luksemburczyka. Pod koniec XIV wieku właścicielami zamku zostaje rodzina Schafe Gotsch, która w dziejach zamku Chojnik odgrywa najważniejszą rolę. Schaffgotsch urzędują tu aż do lat 30. XVII wieku, sporo inwestując w zamek oraz w jego rozbudowę. Później przenoszą się do pałacu w Cieplicach, a opuszczony zamek Chojnik zaczyna popadać w ruinę.

Koniec XVIII wieku to czas intensywnego rozwoju turystyki na terenie Kotliny Jeleniogórskiej. Rośnie zainteresowanie wypoczynkiem w Cieplicach, a kuracjusze korzystający z tamtejszych wód leczniczych chętnie poświęcają swój czas na zwiedzanie okolicy. W ten sposób zamek Chojnik staje się atrakcją turystyczną, którą zwiedzają m. in. król niemiecki Fryderyk Wilhelm III z żoną Luizą oraz księżna Izabella Czartoryska. W 1860 roku na terenie ruin uruchomione zostało schronisko, które do dziś służy odwiedzającym to miejsce gościom.

Na co warto zwrócić uwagę podczas zwiedzania zamku?

Zamek Chojnik zbudowany został na szczycie stromej góry, która dumnie wznosi się nad Kotliną Jeleniogórską. Do dziś zachwycają zabudowania zamku wysokiego z charakterystyczną, cylindryczną wieżą oraz dwa pierścienie murów obwodowych. Renesansowe attyki do dziś wzbudzają tu zachwyt, podobnie jak stojący na zamkowym dziedzińcu pręgierz. Kto wdrapie się na wzgórze Chojnik, ten będzie mógł nie tylko nacieszyć się widokiem jednego z najcenniejszych zabytków w Sudetach, ale i spojrzeć z wyjątkowej perspektywy na Kotlinę Jeleniogórską oraz potężne Karkonosze.

Zamek Chojnik to interesujący zabytek, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas. Ta piękna budowla kusi ciekawą historią oraz malowniczą okolicą, po której można urządzać ciekawe wycieczki. W ich planowaniu pomaga turystom doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz gęsta sieć szlaków turystycznych, dzięki którym docieranie do wybranych atrakcji staje się o wiele łatwiejszym zadaniem.