Ahoj przygodo! Izery czekają! Góry od zawsze przyciągały rzeszę turystów i miłośników pieszych wędrówek, można tam znaleźć wszystko od zapierających dech w piersiach postrzępionych szczytów przez bezkresne dzikie lasy do gładkich jak stół górskich jezior i bystrych potoków.

Jeśli jednak nie jesteś zaprawionym w bojach górzystą to warto odwiedzić Sudety Zachodnie, a dokładnie Góry Izerskie. Oferują one wiele kilometrów pięknych, malowniczych, a zarazem niewymagających szlaków. Z najwyższego szczytu gór Izerskich, Stogu Izerskiego prowadzi wiele szlaków, na których spotykają się piechurzy oraz rowerzyści. Bez względu jednak na to jak poruszasz się po Izerach, wszyscy i tak spotykają się na Hali izerskiej, w Chatce Górzystów przy porcji przepysznych naleśników. Stamtąd możliwości wędrówek są bezkresne. Jeden z najpopularniejszych szlaków prowadzi przez schronisko Orle na most graniczny, którego historia związana jest z okresem II wojny światowej.

Popularny wśród turystów „Granicznik” znajdujący się na rzece Izerce, łączy Polskę i Czechy. Jest on świetnym miejscem na odpoczynek brzegu rzeki. Pomimo tego że Izery znajdują sie na terenie rezerwatu przyrody, znajdują się tam specjalnie przygotowane wiaty do odpoczynku, a odważni mogą tam nawet zanocować. U stóp Stogu Izerskiego, leży Świeradów Zdrój, piękna miejscowość uzdrowiskowa, którego panoramę można podziwiać ze szczytu, gdzie łatwo dostać się kolejką gondolową.

Znajduje się tam schronisko PTTK „Na Stogu Izerskim” oraz bufet przy stacji kolejki. W schronisku znajdziemy tanie noclegi oraz bar serwujący ciepłe posiłki. Miłośników gór nie trzeba przekonywać do wizyty w Izerach, ale jeśli nigdy tam nie byłeś to pamiętaj że górskie szlaki bywają uzależniające. Na szczęście jest to jedno z najlepszych uzależnień jakie może nam się przytrafić.